Start: September 29, 2017
6:00 pm
End: October 25, 2017
6:00 pm

Pavla Malinová
“Keyhole, labyrinth of the soul”
oraz
koncert Jakuba Adamca

wernisaż: 29.09.2017 / godz. 18:00
koncert: godz. 19:00
czas trwania wystawy: 29.0 9. – 27. 10. 2017
——-

kurator wystawy: Jakub Adamec
miejsce: Galeria Szara, ul. Misjonarzy Oblatów 4, Katowice
organizator: Galeria Szara w Katowicach
partner projektu: Czeskie Centrum w Warszawie

——-
OPIS WYSTAWY:
“Dziurka od klucza. Zazwyczaj duszy nie widać. Jednak kiedy uda ci się być z kimś bardzo blisko, możesz zacząć ją trochę dostrzegać, wyczuwać. Ale oczywiście tu pojawiają się odnogi i zakręty labiryntu.”

Pavla Malinová jest jedną z najciekawszych czeskich artystek wizualnych młodego pokolenia. Jej pierwsza polska wystawa indywidualna „Keyhole, labyrinth of the soul”, to seria najnowszych obrazów artystki przeważnie z tego roku. Mniej więcej w przeciągu ostatnich trzech lat głównie w jej malarstwie, widzimy, powtarzanie motywów, kształtów i dwuznacznych elementów konstrukcyjnych: dziurka – figura. Szczególny motyw dziurki od klucza pojawia się i rozwija najnowszej serii obrazów Malinovej. Labirynt pojawił się już wcześniej.
Obrazy Pavly są kodowanymi wiadomościami. Charakteryzuje je bogata gra formalna połączona z doświadczeniem, które jest podstawą jej wyobraźni. Płynność kształtów, przegrupowanie i formowanie morfologii zaprzecza perspektywie czy racjonalnemu myśleniu. Wizualnie i treściowo jej twórczość opiera się na wpływach sztuki ezoterycznej (trash ezo) i ludowej (folkpunk), popkultury i dobrej znajomości języków malarskich opartej na historii sztuki oraz jej powiązaniach. Miesza się tutaj świadome z nieświadomym, wiedza i doświadczenie z emocjami. Synteza figury i abstrakcji (struktur i ornamentów). W jej obrazach znajdujemy symbole, ślady pamięci osobistej i zbiorowej, psychiki i kultury. Nazwy prac są często grą słów (wyczucie dla niej Malinová pokazała już jako autorka tekstów i wokalistka zespołu electropunkblackpopowego Like She podczas studiów na wydziale artystycznym w Ostrawie). Jej ekspresja jest czasami potężna, czasami delikatna i krucha. Wszystko to razem stwarza specyficzny język malarski, którym szyfruje swoje obrazy, wrażliwe reakcje na świat zewnętrzny i wewnętrzny.
Pavla Malinová tworzy własny świat, zbudowany na metaforycznych pozycjach, czasami owinięty w ironiczną szatę. Kocha wszystko co jest hybrydowe. Wolność tworzenia kreuje obrazową formę.

Pavla Malinová, ur. w 1985, Vsetín, Czechy
Mieszka i pracuje w Pradze.

www.pavlamalinova.com

————————–
KONCERT: Jakub Adamec (CZ)

„Signal WOW. CAPTCHA style. Potwierdź swoje człowieczeństwo. Każdego dnia”.

Jakub Adamec to połowa czeskiego apokaliptycznego duetu “I Love 69 Popgejů”. O swojej muzyce pisze: “Niepokój, pobudzenie, ale również momenty zen i harmonii. Piękno i hałas. Ostre spojrzenie i halucynacje i zatrucie.”

Podczas wernisażu wystawy Pavli Malinovej w Galerii Szara zagra materiał pochodzący głównie z jego solowej płyty “Are You Human? Confirmed”. Album ukazał sie kilku miesięcy temu dzięki czesko-polskiej współpracy labelów Mik Musik, BDTA i Flesh & Brain. Elektroniczny przewodnik po zmianie, przestrzeni, pozaziemskich cywilizacjach i życiu – realnym i wirtualnym. Mało słów, więcej abstrakcji. Ładne melodie, ale także dźwięki z kosmosu i z Internetu.

Jakub Adamec przez kilka ostatnich lat mieszkał w Polsce, gdzie zajmował się projektami kulturalnymi, m.in. w Czeskim Centrum w Warszawie. Obecnie jest kuratorem programowym w galerii PLATO w Ostrawie. Współpracuje głównie z polskimi i czeskimi artystami. W swoich działaniach artystycznych porusza się na różnych polach sztuki.

https://jakubadamec.com/
https://mikmusikarchive.bandcamp.com/album/are-you-human-confirmed
https://mikmusikarchive.bandcamp.com/album/jakub-adamec-travelling-in-time-wie-y-kurz-sv-kurz

Fees & Tickets
Free
$0.00